NBA – jak to właściwie działa?

NBA dla wielu Polaków może wydawać się dziwna. Zdecydowana większość rodaków opowiada się po stronie piłki nożnej, gdzie format rozgrywek jest dość utrwalony i każdemu dobrze znany. Liga, mecz i rewanż, każdy z każdym, a drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów zdobywa mistrzostwo. Koniec. Proste, prawda? W Stanach wygląda to trochę inaczej i nie mówię tylko o koszykówce. Jest to olbrzymi kraj, więc często podróże na mecze są bardzo męczące dla zawodników. Dlatego ligę podzielono na dwie konferencje: wschodnią i zachodnią. Do każdej z nich przynależy po 15 drużyn. Konferencje podzielone są jeszcze na 3 dywizje po 5 ekip będących najbliżej siebie nawzajem. I w ten sposób mamy dywizje atlantycką, centralną i południowo-wschodnią na wschodzie oraz południowo-zachodnią, północno-zachodnią i pacyfiku na zachodzie. Co dalej? Na jakiej zasadzie działają rozgrywki NBA?

NBA

Wizards vs Knicks

Siedem miesięcy zmagań o dalszą grę

Otóż sezon NBA dzieli się na fazę zasadniczą i fazę play-off. W tej pierwszej drużyny walczą o wejście do drugiej. Każda ekipa rozgrywa w tym czasie aż 82 mecze. Najwięcej razy, bo 4, mierzy się z rywalami ze swojej dywizji. Z pozostałymi zespołami w konferencji toczy pojedynki 3 lub 4 razy. Jest to losowo wybierane z jaką drużyną, ile razy przyjdzie się spotkać. Pewne jest tylko, że z sześcioma zespołami dojdzie do 4 potyczek, a z czterema do 3. Jeżeli chodzi o ekipy z drugiej strony kraju, to mamy do czynienia ze schematem mecz-rewanż. Po tym wyczerpującym okresie, 8 zespołów z najlepszym bilansem wygranych i porażek awansuje do play-offów.

Ostateczne rozstrzygnięcia w NBA

Tam drabinka też podzielona jest na dwie części. Wschód i zachód są rozdzielone i dopiero w finałach spotykają się drużyny z przeciwnych konferencji. Do tego jednak długa droga. Najpierw wyłonić trzeba mistrzów po obu stronach kraju. Zaczynamy od ćwierćfinałów konferencji, gdzie najlepsza ekipa sezonu zasadniczego mierzy się z ósmą, druga z siódmą itd. Te pojedynki toczą się do 4 wygranych meczów. Ta zasada utrzymuje się już do końca. Zawsze drużyna z lepszym bilansem zaczyna serię od dwóch meczy u siebie, następnie rozgrywane są dwa mecze na drugim terenie. Jeśli będzie to potrzebne to wracamy znowu na boisko wyżej rozstawionej ekipy, potem kolejny mecz u siebie gra zespół niżej rozstawiony i w końcu w razie potrzeby mamy siódmy mecz, rozgrywany przez lepszą drużynę jako gospodarzy. Zwycięzcy awansują dalej, przegrani odpadają i muszą czekać na kolejną szansę na mistrzostwo NBA do przyszłego roku. I tak po kolejnych seriach dochodzi do finałów, gdzie ostatecznie mistrzowie wschodu i zachodu walczą o końcowy tryumf i trofeum.

Link do drabinki play-offów 2019: https://basketeo.pl/nba-playoffs-2019

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *